اجتماعی

بررسی وضعیت بازار خودرو در 2 هفته اخیر

بررسی بازار خودرو طی دو هفته گذشته نشان از ادامه روند رشد قیمت دارد. البته این روند از حدود یک ماه پیش آغاز شده است اما در ۱۴ روز گذشته شاهد اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار خودرو بوده‌ایم. بررسی ها نشان می‌دهد که قیمت خودرو در این بازه زمانی به طور میانگین ۳.۳ درصد افزایش را تجربه کرده است. بیشترین رشد قیمت مربوط به خودروهای وارداتی کارکرده با میانگین رشد ۷.۱ درصدی بوده که رکورددار رشد قیمت در دو هفته گذشته بوده‌اند. افزایش بهای ارز و ناآرامی‌ها در منطقه را می‌توان از مهم‌‌ترین علل روند افزایشی قیمت خودرو دانست. ما برای بررسی بازار خودرو قیمت ۲۳ محصول پرطرفدار داخلی، مونتاژی و وارداتی را در بازه زمانی ۲۷ دی تا ۱۱ بهمن‌ماه زیر ذره‌بین قرار داده ایم. از این بین خودروهای وارداتی به طور میانگین ۷.۱درصد، محصولات داخلی به طور میانگین ۲۰ میلیون تومان معادل ۳.۳ درصد و خودروهای مونتاژی ۲۹ میلیون تومان معادل ۱.۸۷ درصد رشد قیمت را تجربه کرده‌اند. در برخی از محصولات وارداتی رشد قیمت محقق شده تا یک‌ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد.
 


شاید بتوان نرخ ارز را مهم‌ترین علت روند افزایشی قیمت خودرو در بازه زمانی مذکور دانست. ۲۷دی‌ماه بهای دلار در بازار آزاد ۵۲ هزار و ۸۵۰ تومان بود اما روز گذشته این رقم به ۵۵ هزار و ۶۰۰تومان رسید. بازار خودرو هم که همیشه تابع بازار ارز بوده هماهنگ با این نوسانات در بازار ارز، تحت تاثیر قرار گرفته و شاهد رشد قیمت بوده است. علاوه بر این ناآرامی‌ها در منطقه که طی دو هفته گذشته و به‌خصوص از ۲۸ دی‌ماه اوج گرفته روی تورم انتظاری بازار خودرو موثر بوده است. در واقع بسیاری انتظار داشتند که با این ناآرامی‌ها شاهد رشد قیمت در بازار خودرو باشیم. بنابراین تورم انتظاری نیز از علت‌های اصلی رشد قیمت در بازار خودرو بوده است.

البته همان‌طور که اشاره شد روند رشد قیمت خودرو از حدود یک ماه پیش و با خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو آغاز شد؛ اما قطعا شوک حاصل از خروج شورای رقابت نمی‌تواند تا یک ماه بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنین موضوع مجوز فروش ۱۲۰هزار دستگاه خودرو با قیمت حاشیه بازار نیز از عواملی بود که از آن به عنوان یکی از علل موثر در روند رشد قیمت نام برده می‌شد. گویا توافقاتی بین خودروسازان، قطعه‌سازان و وزارت صمت برای فروش ۱۲۰هزار دستگاه خودرو به قیمت ۵درصد کمتر از بازار انجام شده بود تا خودروسازان بتوانند بخشی از بدهی خود به تولیدکنندگان قطعه را پرداخت کنند. با این وجود طی هفته‌های گذشته بارها اجرایی شدن این طرح مورد تکذیب قرار گرفت و می‌توان گفت دیگر هیجانات مربوط به این خبر فروکش کرده است. با این وجود هنوز شاهد هستیم که روند رشد قیمت در بازار ادامه‌دار است. بنابراین می‌توان گفت این هیجانات درصد زیادی از علل رشد قیمت را به خود اختصاص نداده بودند و این وضعیت اقتصاد کلان کشور و فاکتورهایی مانند تورم و همچنین تصمیمات کلان سیاسی و اقتصادی در سطح بین‌المللی است که  می‌تواند بیش از هر چیز بازار خود را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

انتهای‌پیام/عفراوی

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا