دسته‌بندی نشده

وضعیت بغرنج‌ نخل‌داران خوزستانی/ ‌دلالان زالو‌صفتی‌ که شیرینی خرما را بر کام کشاورزان تلخ ‌ کرده‌اند

‌این روزها نخلداران خوزستانی مشغول برداشت خرما هستند تا ماحصل زحمات یک ساله خود را به دست آورند؛ اما در این میان عده ای فارغ از هرگونه زحمت و مشقت با ایجاد بازار سیاه و شکستن قیمت ها به دلالی در این عرصه می پردازند.

اکنون فصل برداشت خرما است. میوه‌ای که نام آن در قرآن بارها تکرار شده و این روزها مردم روستای «مگطوع» در حال برداشت آن هستند.

همه خوزستان را به نخل و خرما می‌شناسند و این محصول باارزش همواره جزو رژیم غذایی مردمان این سرزمین است. نخل‌‌ قرن‌ها‌ست که کام کشاورزان سخت‌کوش خوزستانی را در فصل برداشت شیرین می‌کنند تا روزهای سخت و طاقت‌فرسای تابستان به فراموشی سپرده شود. خارک، رطب و خرما سه محصولی که فصل برداشتش این روزها است و کشاورزان بسیاری روزی خود را از این درخت قرآنی می‌گیرند.

در سال‌های اخیر اما دلالان و واسطه‌ها نمی‌گذارند کام کشاورزان و نخل‌داران شیرین شود. حاصل دسترنج کشاورز را ناچیز می‌خرند و به قیمتی گزاف به مردم می‌فروشند. این محصول باارزش که به آن انرژی‌زایی نیز گفته می‌شود مورد بی‌مهری بسیاری قرار گرفته به‌گونه‌ای که گفته می‌شود در دهه گذشته حدود 2 میلیون نفر نخل در خوزستان از بین رفته و نخلستان‌های بسیاری نیز نابود شدند. شهرستان اهواز مساحتی بالغ بر 500 هکتار نخلستان دارد که عمدتاً از نوع استعمران، برحی و بریم هستند.کیلویی 40 هزار تومان به فروش می‌رسید. این اختلاف قیمت‌ها سبب شده به‌جای اینکه کشاورز با هر بار برداشت محصول توانمندتر شود، بلعکس هرسال نسبت به گذشته ضعیف‌تر گردد.

برخی از کشاورزان که تاب تحمل این شرایط را نداشتند روستا را ترک کرده و به شهرها رفتند؛ اما آنهایی که ماندند در حال تبدیل‌شدن به نقطه امیدی برای بازگشت شدند. بااین‌وجود اما کشاورزان و روستاییان خود دست‌به‌کار شده و حرکتی را آغاز کردند که در صورت استمرار می‌توان به رونق تولید و توسعه نخلستان‌ها امیدوار بود.

جشنواره شکرانه برداشت خرما یکی از این کارها است که امسال مردم روستای «مگطوع» واقع در بخش اسماعیلیه اهواز آن را برگزار کردند. وقتی می‌توان با برگزاری چنین جشنواره‌هایی محصولات و ظرفیت‌ها را به مردم سایر نقاط معرفی کرد دیگر چه نیاز به‌واسطه و دلال است که بخواهد کشاورز را استثمار کند.

اتاق اصناف کشاورزی اهواز که اعضای آن خود از جنس کشاورزان منطقه هستند نیز پای‌کارشان آمدند. هنگامی که مردم میدان‌دار موضوعی شدند مسئولان را هم به میدان می‌آورند. مسئولان جهاد کشاورزی و فرماندار اهواز نیز در هوای شرجی اهواز آمدند تا به این حرکت مردمی ضریب دهند.

از دیگر فعالیت‌های روستاییان برای ماندگاری و تاب‌آوری بیشتر می‌توان به انجام کشت‌های تلفیقی در نخلستان‌ها مانند کاشت درختان لیمو، انگور، زیتون، کنار هندی، انجیر و موز اشاره کرد که سود حاصل از نخلستان را چندبرابر می‌کند.

زنان روستایی نیز با تمرکز بر اصالت خود دست بافته‌های سنتی که یادگیری آن را از مادرانشان به ارث بردند، توسعه داده و به گفته خودشان کمتر زنی را در روستا می‌یابید که با تولید این دست بافته‌ها ناآشنا باشد. اهالی روستای «مگطوع» نمونه بارزی از به میدان آوری برای حل مشکلاتشان هستند. آنها با تمرکز بر ظرفیت و توان خود حرکتی روبه‌جلو ترسیم کردند که در آینده سبب توسعه همه‌جانبه آنجا خواهد شد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا