اندیشه

حضور امام رضا(ع)در ایران نقطه عطف در تاریخ تشیع بود

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: سفر امام رضا(ع) به ایران، نقطه عطفی در تاریخ اسلام، مذهب تشیع و ایران بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ندای رسا، مراسم سوگواری شهادت امام رضا(ع)، با سخنرانی آیت‌الله محسن حیدری آل کثیر، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و با حضور کارکنان و ساکنین شهرک نفت اهواز در یادمان شهدای گمنام شهرک نفت اهواز برگزار شد.

آیت‌الله حیدری ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام رضا(ع) با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع)، به اهمیت معرفت کامل نسبت به ائمه اطهار بیان داشت: معرفت به ائمه دارای چند جنبه است که شامل معرفت کلامی، عرفانی و تاریخی است که بر تمام شیعیان واجب است؛ زیرا بدون این معرفت، نمی‌توان به اسلام ناب محمدی(ص)، دست یافت.

وی در ادامه افزود: سفر امام رضا(ع) به ایران، مهمترین اتفاق دوران امامت ایشان بود. این سفر با سیاست و برنامه ریزی مأمون عباسی با هدف سو استفاده از موقعیت امام و جذب ایشان در حکومت برای فروکش کردن قیام‌های علویون که در آن زمان به اوج خود رسیده بود، انجام شد، اما با درایت امام رضا(ع)، تمام این سیاست‌های مأمون نه تنها نقش برآب شد، بلکه برای شیعیان بسیار مفید واقع شد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حاکمیت سنی در ایران در آن زمان افزود: در آن زمان مردم ایران حب به ائمه اطهار را در دل داشتند اما حاکمیت، مذهب خلفا بود که البته مناطقی مثل خوزستان، قم، مازندران و ری، تقریبا اکثرا شیعه مکتب اهل بیت (ع) حضور داشت و با ورود امام رضا به ایران از سمت خوزستان، این علاقه تقویت شد و باعث شد علمای شیعی بسیاری مخصوصا از خوزستان، مسیر را برای حاکمیت شیعه در ایران باز کند.

وی در پایان گفت: از این بابت است که اهواز و خوزستان را، دروازه ورود تشیع به ایران می‌دانند؛ به همین جهت سفر امام رضا(ع) به ایران، نقطه عطف تاریخ اسلام، تشیع و ایران است.

 

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا