سیاسی

جدالِ دو پیرمرد!

نشریه اسپکتیتور در گزارشی می نویسد: «آمریکا در شرایط کابوس‌واری گرفتار شده، با این حال، نکته عجیب این است که ظاهرا هیچکدام از دو حزب اصلی آمریکا حاضر به بیدار شدن از خواب نیستند.»

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ندای رسا، نشریه “اسپکتیتور” در گزارشی با اشاره به سالخورده بودن جو بایدن و دونالد ترامپ به عنوان دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا، به طور خاص این انتخابات را جدالِ پیرمردها توصیف می‌کند. افرادی که نمودهای عینی از بن‌بست و اوج گیری تراژدی و بحران در صحنه سیاست آمریکایی را تداعی می کنند. اساسا به دلیل حضور این دو نفر در جریان انتخابات نیز است که باید مردم آمریکا را گمشدگانِ اصلی معادله انتخابات مذکور در آمریکا دانست!

نشریه اسپکتیتور در گزارش خود می نویسد:

«”میت رامنی”، یکی از سیاستمداران شناخته شده حزب جمهوریخواه به تازگی اعترافی کرده که هر کسی آن را می فهمد و می داند، اما شاید افراد زیادی در آمریکا به ویژه در میان سیاستمداران این کشور نباشند که مایل به بیان آن باشند. میت رامنی گفته است: “آمریکا توسط رهبران و سیاستمدارانی اداره می شود که برای اداره این کشور بیش از حد سالخورده هستند”.

میت رامنی در مقام فرماندار سابق ماساچوست از حزب جمهوری خواه و یکی از مدعیان کسب کرسی ریاست جمهوری آمریکا، خود 76 سال دارد و چندان جوان نیست با این حال، او از دونالد ترامپ77 ساله و جو بایدن 80 ساله صریحا انتقاد کرده است. رامنی تاکید کرده که بهتر است هم بایدن و هم ترامپ از قدرت کنار روند و راه را برای افراد جوان‌تر باز کنند.

جو بایدن رئس جمهور کنونی آمریکا از همان ابتدای ریاست جمهوری خود و در چندین نوبت با برخی رفتارهای عجیب و غریبش جلوی چشم انظار عمومی و در حضور رهبران جهان، مایه شرمساری آمریکا شده است. در نقطه مقابل، دونالد ترامپ نیز انگار فقط و فقط می خواهد بار دیگر رئیس جمهور آمریکا شود تا انتقامش را از رقبا و دشمنانش بگیرد. این دو نفر، هم ترامپ و هم بایدن، به هیچ عنوان برای ریاست جمهوری آمریکا مناسب نیستند و انگار در انتخاباتی که آن ها حضور دارند، مردم بخشِ گمشده ماجرا هستند.

در شرایطی که موقعیت جهانی متصورِ آمریکا از خود به عنوان رهبران جهان غرب متزلزل شده و رقبای بین‌المللی آن نظیر چین و روسیه اوج گیری قابل توجهی داشته اند، حضور افرادی نظیر بایدن و ترامپ در راستای منافع و نیازهای راهبردی آمریکا نیست.

البته که حضور این افرادِ سالخورده و البته فرسوده در بالاترین سطوح قدرت در آمریکا، نمودی عینی از تراژدی جاری در سیاست آمریکایی را تداعی می کند. تراژدی که نه بایدنِ دموکرات و نه جمهوری‌خواهانِ چند‌دسته توجهی به آن ندارند. واقعیت این است که دموکرات ها و جمهوری خواهان در شرایط کنونی خود را در چهارچوب مواضع پوچ و بیهوده ای قرار داده اند که البته هیچ راه فراری نیز از آن ها نیست.

اگرچه نتایج نظرسنجی های اخیر در آمریکا نشان می دهند که طیف های قالب توجهی از مردم این کشور، مساله سالخورده بودنِ بایدن را مورد شناسایی قرار می دهند و خواستار حضور فردی دیگر در کاخ سفید هستند، با این حال، نه خودِ بایدن و نه حامیان وی به این مساله توجهی نمی کنند. البته که گزینه بهتری در مقایسه با بایدن نیز وجود ندارد. فردی که بتواند به عنوان نماینده حزب دموکرات، دونالد ترامپ جنجالی را با شانس بالا شکست دهد. البته که خودِ ترامپ نیز به این دلیل تاکنون در صحنه قدرتِ حزب جمهوری خواه دوام آورده چون این حزب نتوانسته گزینه آلترناتیو جذابی را برای وی ارائه و مطرح کند.

اگر جو بایدن همین حالا به دلیل مشکلات مرتبط با سلامتی اش از ریاست جمهوری آمریکا کناره گیری کند، کامالا هریس معاون وی قدرت را به صورت اتوماتیک به دست خواهد گرفت. فردی که حتی از جویِ خوابالو هم از محبوبیت کمتری برخوردار است. کامالا هریس با رویکردهای و رفتارهای خاص خود نشان داده که نسبت به سیاست بین المللی به شدت ناآگاه است. مساله ای که هم عجیب و هم خطرناک است. نظرسنجی ها حاکی از این هستند که اگر کاملا هریس جانشین بایدن شود و برای سال آینده در جریان انتخابات ریاست جمهوری اَمریکا شرکت کند، به احتمال فراوان از ترامپ شکست خواهد خورد.

در نقطه مقابل، ترامپ قویا سعی دارد تا تبدیل به نامزد نهایی حزب جمهوری خواه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا شود. جالب اینکه وی این تلاش ها را در شرایطی انجام می دهد که با سیلی از اتهامات و پرونده های قضایی نیز رو به رو است. گویی وی حتی اگر راهی زندان هم شود باز به نحوی جدی جهت شرکت در انتخابات آمریکا تلاش می کند.

آمریکا در شرایط کابوس‌واری گرفتار شده، با این حال، نکته عجیب این است که ظاهرا هیچکدام از دو حزب اصلی آمریکا حاضر به بیدار شدن از خواب نیستند.»

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا