دسته‌بندی نشده

اشتغال ۲۳هزار نفر در نخیلات خوزستان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: نخیلات خوزستان زمینه اشتغال ۲۳هزار نفر به صورت مستقیم و ۲۰ هزار نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری ندای رسا، محمد حسنی نسب در نشست کارگروه تخصصی خرما در سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گزارشی از وضعیت نخیلات استان ارائه کرد و افزود: سطح زیر کشت نخیلات در خوزستان 42 هزار هکتار است که از این میزان 36 هزار هکتار به نخیلات بارور اختصاص دارد.

وی افزود: خوزستان با تولید 277 هزار تن خرما در سال گذشته، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در سال جاری 302 هزار تن خرما از نخیلات استان برداشت شده که این میزان نسبت به سال گذشته هشت درصد رشد داشته است.

حسنی نسب افزود: 90 درصد خرمای خوزستان در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، کارون، شادگان و بهبهان تولید شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: از کل خرمای تولید شده 180 هزار تن رقم استعمران، 65 هزار تن رقم برحی و 55 هزار تن سایر ارقام از جمله کبکاب، بریم، زاهدی، عویدی و دیری است.

وی گفت: 70 هزار تن خارک و رطب برای عرضه مستقیم، 100 هزار تن خرید خرمای استعمران توسط تشکل‌ها، 40 هزار تن خرمای صنعتی و سنتی برای کارگاه‌ها و 90 هزار تن خرما برای کارگاه‌های بسته‌بندی برای مصرف تازه‌خوری خریداری شده است.

حسنی‌نسب  به اجرای طرح مطالعاتی زنجیره‌ای راهبردی ارزش خرما در خوزستان اشاره کرد و افزود: این طرح در کنار زنجیره ارزش شیلات جزو زنجیره‌های منتخب و اولویت استان محسوب می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان گفت: در دسترس بودن نهاده‌ها، وضعیت مطلوب صنایع فرآوری و بسته‌بندی با تولید 300 هزار تن و ظرفیت خالی 240 هزار تن و تولید تجاری بیش از 30 رقم خرما از جمله معیارهای انتخاب زنجیره‌های راهبردی در استان است.

حسنی نسب بیان کرد: وجود بازار صادراتی، شرایط اقلیمی آب و هوا بارندگی و دسترسی به آب و امکان ایجاد ارزش افزوده با فرآوری محصول و بسته‌بندی با دیدگاه صادراتی از دیگر معیارهای انتخاب این زنجیره برای استان است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به مسیرهای توسعه‌ای صنعت خرمای استان اشاره کرد و گفت: صنایع فراوری و تکمیلی زنجیره‌های خرمای صنعتی، توجه به ارقام پرمحصول و کسب بازارهای داخلی و توجه به ارقام با مزیت صادرات و کشف بازارهای جدید داخلی و خارجی از مسیرهای توسعه ای صنعت خرمای استان به شمار می‌رود.

وی ابراز امیدواری کرد: با انجام عملیات زیربنایی نخیلات و دستیابی به رشد تولید، استان خوزستان به جایگاه حقیقی خود در تولید صادرات دست یابد.

 

انتهای‌پیام/عفراوی

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا