جبهه مقاومت

مرگ تاریخ شفاهی در خوزستان با نشر کتاب های ارگانی

کارشناس واحد ادبیات پایداری حوزه هنری مرکز خوزستان گفت: اگر بخواهیم برای آینده حوزه تاریخ شفاهی استان قدمی برداریم باید به سمت ناشرانی که توزیع کشوری دارند، بریم و از کار با ناشرانی که توزیع ارگانی و استانی دارند؛ بپرهیزیم.

علی هاجری، کارشناس واحد ادبیات پایداری حوزه هنری مرکز خوزستان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری ندای رسا در تشریح فعالیت های این واحد بیان کرد: فعالیت ‌های واحد ادبیات پایداری حوزههنری به چهار بخش تقسیم می شود؛ بخش نخست مربوط به رویدادهای است که در راستای معرفی سوژه های تاریخ شفاهی در قالب برگزاری شب های خاطره، نقد و معرفی کتاب، جلسات پخش فیلم‌هایی با موضوع پایداری و …. صورت می پذیرد؛ بخش دوم شناسایی علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه تاریخ شفاهی و آموزش آن‌ هاست، بخش سوم رصد و شناسایی سوژه ها از طریق پرس و جو از افراد مطلع، جستجو در منابع اینترنتی و مکتوب، کسب اطلاعات از طریق فعالان درهشت سال دفاع مقدس و در نهایت تولیدات تصویری، تجسمی، ادبی وکتاب های تاریخ شفاهی از سوژه های شناسایی شده است.

وی از برگزاری دوره آموزشی برای علاقمندان تاریخ شفاهی در شهرستان های شوشتر، بهبهان، اهواز وخبرداد و عنوان کرد: آخرین دوره آموزشی که اخیرا برگزار شد به دعوت از جوانان مسجد آیت الله شفیعی بود که خوشبختانه مورد استقبال واقع شد و مقرر کردیم که هنرجویان تاریخ شفاهی این مسجد و افراد شاخص اثرگذاری که در یکصدسال اخیر نقش داشته اند را به رشته تحریر درآورند.

هاجری با اشاره به قدمت دیرینه مسجد آیت الله شفیعی افزود: مسجد در اسلام پایگاهی اجتماعی است و همه اقشار در آن گرد هم میآیند و در صفوف نماز با یکدیگر برابرند؛ در دوره تاریخ شفاهی مسجد آیت الله شفیعی هنرجویان پس از طی کردن چهار الی پنج جلسه آموزش کار تحقیق و یافتن سوژه ها را آغاز می‌کنند و ادامه آموزش به صورت کارگاه های عملی دنبال می شود تا زمانی که شاهد چاپ کتاب تاریخ شفاهی این مسجد باشیم.

این کارشناس واحد ادبیات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی خوزستان، وضعیت تاریخ شفاهی در استان را فاجعه بار خواند و افزود: باتوجه به اینکه رزمندگان استان در دوران جنگ تحمیلی حرف های بسیاری برای گفتن داشتند اما زمانی که نام جنگ تحمیلی به گوشمی رسد ذهن ها به سمت شهرهای تهران، مشهد، قم ومی رود؛ گویی که خوزستان هیچ نقشی در دفاع مقدس نداشته است.

وی ادامه داد: زمانی که نام پاریس برده می شود؛ همه تصور می‌کنند که امام خمینی (ره) سال ها در این کشور بوده و اعلامیه ها ونوارهای کاست مربوط به امام از پاریس وارد کشور می شده این در حالی است که ایشان تنها ۴ ماه پاریس بوده است و حجم عمده ایاز دوران تبعیدش را در نجف گذرانده است که به جهت هم مرز بودن خوزستان و نجف، اعلامیه ها و نوارهای کاست مربوط به امام (ره) از این طریق وارد کشور می شد اما به دلیل اینکه کاری در این زمینه انجام نشده است، شبکه مخفی فعال ورود اعلامیه های امام  شناسایی نشده است.

هاجری با بیان اینکه بیش از ٧٠ درصد دفاع مقدس در خوزستان رخ داد؛ تصریح می کند: متاسفانه کتاب فاخر تاریخ شفاهی پیرامون نقش خوزستان در دفاع مقدس پیدا نخواهید کرد که نویسنده آن هم خوزستانی باشد؛ جز کتاب حوض خون که خط جدیدی را در حوزهادبیات پایداری باز کرد.

این کارشناس واحد ادبیات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی در خصوص گرایش نویسندگان به نشر کتاب های ارگانی ابراز داشت: در ٣٠ الی ۴٠ سال اخیر بخش قابل توجهی از نویسندگان استان به نگارش کتاب های ارگانی روی آوردند به این معنا که نویسنده ده نسخه از کتابش چاپ کرده و پس از برگزاری آیین رونمایی این کتاب ها را میان خانواده، دوست و آشنایان تقسیم می‌کند به این صورت کتاب وارد بازار نمی شود و در اختیار مخاطب قرار نخواهد گرفت.

وی انتشارات سوره مهر را یکی از ظرفیت های مهم حوزه هنری در راستای نشر کتاب دانست و گفت: اگر بخواهیم برای آینده حوزه تاریخ شفاهی استان قدمی برداریم باید به سمت ناشرانی که  توزیع کشوری دارند، بریم و از کار با ناشرانی که توزیع ارگانی و استانی دارند؛ بپرهیزیم.

هاجری جریان سازی تاریخ شفاهی در استان را هدف نهایی واحد ادبیات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: درخوزستان به قدری سوژه وجود دارد که اگر به در هر خانه ای برویم یک اسیر، جانباز، شهید پیدا خواهیم کرد بنابراین نسل جوان ما بایدبه میدان بیایند و ذهن آن‌ها را نسبت به سوژه های اطرافشان دغدغه مند کنیم تا پیش از آنکه این افراد از میان ما بروند؛ خاطراتشان راثبت و ضبط کنند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا