دسته‌بندی نشده

شیوه های جدید آبیاری جایگزین روش های سنتی گذشته شود/هدایت آب کارون در زمان سیلاب به سمت کانون‌ ریزگردها

استاندار خوزستان گفت: با توجه به فصل گرما فعالیت‌ها باید به گونه ای انجام شود که رهاسازی بیشتری داشته باشیم تا آب در پایین دست برداشت شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ندای رسا، جلسه مدیریت منابع آبی امروز دوشنبه ۲۳ مرداد ماه به ریاست علی اکبر حسینی محراب، استاندار خوزستان برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست با اشاره به میزان ذخائر آب در حوزه کرخه و مارون اظهار کرد: مدیریت منابع با همکاری کشاورزان به گونه‌ای انجام شود که آب به هورالعظیم، نخیلات و تالاب شادگان برسد؛ همچنین برنامه‌‌ریزی جدی در این راستا صورت گیرد، فرمانداران نیز جلساتی را به دبیری سازمان جهادکشاورزی در قالب کارگروهی ویژه داشته باشند؛ در خصوص  آزادسازی و رسیدن آب به پایین دست نیز کشاورزان عزیز از ۷ روز هفته به ترتیب در مسیر دو روز را برداشت نکنند.

استاندار خوزستان بر رهاسازی آب از مارون به پایین دست تأکید کرد و بیان داشت: توضیحات کارشناسان حاضر در جلسه حاکی از این بود که کار به خوبی در حال انجام است و آب به مناطق پائین دستی نیز می رسد اما با توجه به فصل گرما فعالیت‌ها باید به گونه ای انجام شود که رهاسازی بیشتری داشته باشیم تا آب در پایین دست برداشت شود.

حسینی محراب از کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی بالادست خواست تا همکاری لازم را در راستای برنامه‌ریزی صورت گرفته برای مدیریت منابع آبی داشته باشند و افزود: کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی در بالادست کاری کنند تا آب طبق برنامه‌ای که کارگروه شهرستانی از شوش تا دشت آزادگان داشته، مدیریت شود و آب به کانال‌های فرعی، هور و حسیبه برسد .

وی با بیان اینکه در حوزه مارون اصل بر رهاسازی آب است تا از خشکی نخیلات جلوگیری شود، ادامه داد: شورای تامین شهرستا‌ن‌های حاشیه مارون، قرارگاه مشابهی مانند حوزه کرخه را از ابتدای مسیر تا شادگان با دستور کار رهاسازی و تقسیم آب تشکیل دهد، این قرارگاه موظف است که آب را به انتهای مسیر برساند تا کشاورزان با مشکل مواجه نشوند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در ایام اربعین باید کار به گونه ای صورت گیرد که رضایتمندی کشاورزان و زائران را در پی داشته باشد.

حسینی محراب رشد استان را در گرو توسعه بخش کشاورزی دانست و ابراز داشت: می‌خواهیم بخش کشاورزی را پویا و در حال رشد ببینیم، زیرا رشد استان در بخش کشاورزی است در همین راستا باید از تبخیر آب جلوگیری شود و جریان اداره مزارع را با استفاده از انتقال آب از طریق لوله، زهکش‌ها، آب های زیرسطحی و گرایش به سمت کشاورزی مدرن برقرار کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت تغییر منابع و مصرف آب در نیشکر خاطرنشان کرد: شیوه های جدید آبیاری جایگزین روش های سنتی گذشته شود تا تولید بهینه داشته باشیم؛ همچنین استفاده از نیروهای جوان، علمی و شیوه‌های دانش بنیان به جای فعالیت سنتی در کاشت، داشت و برداشت نتیجه خوبی در بر خواهد داشت.

استاندار خوزستان با اشاره به هدایت آب کارون به کانون‌های ریزگردی گفت:براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته بنا بود تاآب کارون در زمان سیلاب به مناطق ریزگردها هدایت شود و کوتاهی در این امر پذیرفته نیست، مسئله ریزگردها نباید به گونه باشد که مردم را مورد آزار قرار دهد.

حسینی محراب با بیان اینکه به جای گزارش کارهای انجام شده از سوی دستگاه‌ها در جلسات، فعالیت‌های انجام نشده را بررسی کنیم، اظهار کرد: باید عدم انجام ها در جلسات دنبال شود تا بتوانیم ضمن شناسایی مشکلات آن‌ها را از سر راه برداریم.

تأمین تجهیزات مکانیزاسیون، برنامه‌ریزی برای خرید تضمینی، تعیین الگوی کشت مناسب برای هر منطقه از سوی جهاد کشاورزی و ….. از جمله مباحث مورد تأکید استاندار خوزستان در این جلسه بود.

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا