خوزستان

حضرت آیت الله موسوی جزایری تکیه گاه مستحکم نشر زبان عربی در کشور است

به گزارش ندای رسا، دکتر علی عفراوی، کارشناس مسائل اجتماعی و ادبی در شبکه جهانی الاهواز با اشاره به خدمات بی شمار حضرت آیت الله موسوی جزایری در طول عمر بابرکتشان بیان داشت: با توجه به اهمیت زبان عربی به عنوان زبان قرآن و دومین زبان رسمی کشور، حضرت آیت الله موسوی جزایری از حامیان انتشار زبان عربی و تکیه گاه مستحکم آن در استان و کشور هستند.
وی گفت: در برهه ای از زمان در مورد اهمیت این زبان در خوزستان هاله ای از ابهام ایجاد شده بود که دشمن نیز در آن اثر گذار بود، در همان زمان حضرت آیت الله موسوی جزایری به میدان آمدند، شبکه جهانی الاهواز را تاسیس کردند تا اهمیت این زبان را برجسته و در حفظ و شکوفایی آن سهیم باشند.
این کارشناس مسائل اجتماعی و ادبی عنوان کرد: در همایش شعر رضوی که در 24 اردیبهشت ماه با مشارکت اشعار و قصاید عربی از داخل و خارج کشور با مشارکت بیش از 17 کشور برپا می شود، 250 قصیده فقط از خوزستان در آن مشارکت دارد، از حامیان اصلی و پشتیبانان آن فقیه مجاهد حضرت آیت الله جزایری است، این حمایت به گونه ای بوده که خود ایشان نیز شخصاً دراین همایش مشارکت می کنند و شعرای عرب خوزستان و وصف اهل بیت (ع) مقابل ایشان شعر و قصیده می سرایند.

عفراوی در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: حضرت ایت الله موسوی جزایری تجربه طولانی در سرودن شعر دارند اشعار ایشان در دیوانی جمع آوری شده است ایشان به علت حضور طولانی مدت در حوزه های علمیه نجف اشرف و ایران از گذشته دور در بلاغت بسیار توانمند بودند.

وی در بخشی دیگر ابراز داشت: از دیگر دستاوردهای مشهود و مهم این فقیه مجاهد تاسیس شبکه جهانی الاهواز است که به خوبی و با موفقیت فرهنگ ولایی مردم خوزستان را برای جهانیان به نمایش گذاشت، این رسانه نه تنها در داخل بلکه در همه کشورهای همجوار شناخته شد.
عفراوی افزود: از موفقیت های این شبکه در داخل، جذب نخبگان خوزستانی از جمله شاعران، نویسندگان و ادبا و برجسته کردن فعالیتهایشان بوده، این شبکه به نخبگان فرصت داد تا فعالیت های خود را برای همه مردم در داخل و خارج به نمایش بگذارند.
وی گفت: از دیگر خدمات این رسانه حضور در همه صحنه ها و مردمی بودن است، در‌مناطق محروم شبکه جهانی الاهواز اولین رسانه ای بود که حضور پیدا می کرد و خواسته و مطالبات مردم را پیگیری و پوشش می داد.
این نویسنده خوزستانی عنوان کرد: خوزستان دارای تنوع و ظرفیت های گوناگونی است، یکی از مزیت ها وظرفیت های این استان شاعر و نخبه پروری است، شاعران بزرگی نظیر ناصر حویزی که به زبان فصیح شعر می سراید از این خطه است، حتی علمای این استان نیز ذائقه و قلمی در سرودن شعر دارند، این مزیت و ظرفیت برای مردم دیگر مناطق پوشیده و مخفی‌ بود، این ظرفیت چنان گسترده و عمیق است که باید مورد توجه قرار گیرد اما مورد غفلت قرار گرفته، باید گفت مردم خوزستان نه تنها شعر دوست و سراینده شعر هستند بلکه برخی از سبک های شعری نظیر شعر بند از اختراعات و ابتکارت مردم خوزستان است، یکی دیگر از این سبک ها سبکی است که سید علی بالیلی از اهالی شادگان مبتکر آن است، اکنون زمان آن فرا رسیده که این مزیت ها جهانی و رسانه ای شود.

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا